وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 3:17 ق-ظ
طلوع آفتاب 4:56 ق-ظ
اذان ظهر 12:30 ب-ظ
اذان عصر 4:56 ب-ظ
اذان مغرب 7:07 ب-ظ
اذان خفتن 8:20 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 73.0028 افغانی
1 یورو 85.5039 افغانی
1 درهم 19.8063 افغانی
1 تومان 0.0092 افغانی
1 کلدار 0.5649 افغانی
1 هندی 1.0708 افغانی

روزنامه های کابل

سرای شهزاده

سرای شهزاده ،از دیروزتا حال  

شهزاده عبدالعزیز ازنواده های احمدشاه بابا مرد تجارت پیشه بود .او در گذر اندرابی کابل زندگی میکرد . روایات تاریخی نشان میدهد که این مرد تجارت پیشه زمانی که میخواست کاروبارتجارت خود را رنگ و رونق بیشتر بدهد ، زمینی را از دولت مبلغ ۷۰۰ هزار افغانی خریداری میکند و این زمین را مارکیت بزرگ تبادله اسعار می سازد و نامش را میگذارد  سرای شهزاده  . سرای شهزاده دردرازنای تاریخ ،نام شهره به سطح ملی و بین المللی میشود .از همینرو، سرای شهزاده ( مارکیت بزرگ تبادله اسعار ) در کابل به همین نام مسمی شده است . این سرای در ناحیه اول شهر کابل موقیعت دارد .محمد هاشم روضه یی سخنگوی شورای صرافان سرای شهزاده میگوید:مسلک صرافی در افغانستان در زمان امیر شیر علی خان تقریبآ دوصد سال قبل بنابر ضرورت امورمربوط، در قندهار رایج گردید البته  به شکل بسیار ابتدایی و برای نخستین بار در سال ۱۳۳۳ یعنی تقریبآ ۶۰ سال قبل سرای شهزاده به عنوان مرکز بزرگ تبادله پول توسط شهزاده عبدالعزیز در افغانستان ایجادگردید. درابتداء چند تن  یهودی که مقیم کشور درین جا به کار وبار تجارتی آغاز کردند . بعدآ مردمان اهل هنود به کارهای تجارتی شان در این سرای پرداختند تا رفته رفته تجارت پیشه های افغان علاقه مند شدند و دست به کارو بار تجارتی و تبادله پول در سرای شهزاده زدند.اما به باورآقای روضه یی، کار های تجارتی و تبادله اسعار درسالهای که مساله مهاجرت افغانها به میان آمد ودراثرجنگ ها ،رنگ و رونق بیشتربه دلیلی گرفت که ، افغانها به کشورهای بیرونی مهاجرشدند و برای کمک به بسته گان شان نیاز به مکان با اعتباری برای ارسال پول پیدامیکردند .

سرای شهزاده هم از همان سالها با اعتبار ترین مرکز ارسال و تبادله پول بود ؛ مکان معتبری که تا هنوز ارزشهای اعتبارش را به سطح ملی و بی المللی حفظ کرده است .تعدادی از صرافان سرای شهزاده که سالهای سال است کار وبار تجارت را درین مرکز تجارتی به پیش می برند، باور دارند که در گذشته تجارت به اساس ارتباطات و اعتماد میان مردمان  درسرای شهزاده صورت میگرفت و شکل بسیار ابتدایی داشت ،اما حال ،تکنالوژی وسیع انتقال پول را سریع ساخته وبیشترکارهای تجارتی را برای شان ساده ساخته است .شمس الدین مرد ۶۴ ساله بیشتر از چهل سال میشود که در سرای شهزاده کابل دکان صرافی دارد.او میگوید : درجریان جنگ‌های تنظیمی در کابل، سرای شهزاده  سه بارچورو یکبار نیز آتش گرفت.
در طول سال‌های جنگ 20 صراف کشته و سرمایه 200 صرافی به سرقت رفته است. پول‌های سرقت شده توسط افراد مسلح در اثنای انتقال پول، یا ربودن صراف، حین داخل شدن به دکان و یا خانه صراف صورت گرفته است. بر اساس گفته های مسوولان شورای صرافان در سرای شهزاده کابل ، فعلآ در سرای شهزاده در چهار بخش خدمات صورت میگیرد که عبارت از تبادله پولی ( صرافی ) ، اجرای حواله جات ( خدمات پولی ) حواله جات خارجی و حواله جات داخلی میباشد .حالا۴۰۰ دکان در سرای شهزاده فعالیت تجارتی دارند و تقریبآ دوهزار نفر هم دراین سرای مصروف صرافی هستند.افراد ی که درین سرای کار میکنند باید مجوز رسمی را به اساس شرایط د افغانستان بانک داشته باشند ،آمریت نظارت پولی این بانک هم وقت و ناوقت از خدمات پولی در سرای شهزاده نظارت میکنند .