وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 2:55 ق-ظ
طلوع آفتاب 4:40 ق-ظ
اذان ظهر 12:35 ب-ظ
اذان عصر 4:55 ب-ظ
اذان مغرب 7:12 ب-ظ
اذان خفتن 8:25 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 80.8168 افغانی
1 یورو 90.6844 افغانی
1 درهم 21.9365 افغانی
1 تومان 0.0061 افغانی
1 کلدار 0.5280 افغانی
1 هندی 1.1458 افغانی

روزنامه های کابل

رئیس‌جمهور در پنج‌مین کنفرانس ملی شهری: شهرها باید به نقطۀ تحرک اقتصادی مبدل شوند

8 جدی 1397

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری اسلامی افغانستان در مراسم افتتاح پنج‌مین کنفرانس ملی شهری که در قصر سلام‌خانۀ ارگ دائر گردید، اشتراک و سخنرانی کرد.
ابتدا، داکتر عزیزه عزیزی به نمایندگی از مردم کندهار، سید رحمن به نمایندگی از مردم کابل، محمدآصف حنفی به نمایندگی از مردم ننگرهار، انجنیر امانیه رحیمی به نمایندگی از مردم بلخ، محمدناصر اکبری به نمایندگی از مردم هرات صحبت کردند و نظریات و پیشنهادات شان را به‌خاطر حل مشکلات شهری با رئیس‌جمهور کشور شریک ساختند.
محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور از شریک‌ساختن پیشهادات و نظریات نمایندگان ولایات قدردانی نمود و نظریات آنان را در رفع مشکلات شهری بنیادی خواند. رئیس‌جمهور افزود که یک حکومت مردم‌سالار مشکلات مردم را مشکل خود می‌داند.
رئیس‌جمهور کشور شهروند‌محوری ادارات را مهم خوانده، گفت که قسمت عظیم مشکلات را اداره به شهروند ایجاد کرده و این کار باعث تشدید غصب زمین‌ها شده است. رئیس‌جمهور افزود که اداره هم سبب ایجاد مشکل گردیده است و هم پیداکنندۀ راه حل برای مشکلات می‌باشد. وی تصریح کرد که اصلاحات در ادارات آغاز گردیده است و به سرعت جریان دارد.
رئیس‌جمهور غنی گفت که بنیاد کنفرانس ملی شهری این است که مشکلات از دید شهروندان دیده شوند و راه حل‌های مناسب جستجو گردد و همچنان دیدگاه شهروندان، حکومت و شاروالی‌ها در رابطه به مصرفی‌بودن شهرها باید تغییر نماید و شهرها به نقطۀ تحرک اقتصادی مبدل شوند.
محمداشرف غنی گفت که تعیین دیدگاه واضح برای هرشهر بسیار مهم می باشد تا جهت حرکت هرشهر واضح شود و به وزارت شهرسازی و اراضی هدایت داد که زون بندی‌ها به زودترین فرصت انجام شود تا قوت جذب سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی افزایش یابد.
رئیس‌جمهور کشور داشتن سند ملکیت قانونی را حق شرعی هرشهروند خوانده، گفت:تجربه نشان داده است زمانی که جایداد از عرفی به قانونی مبدل می‌شود، سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.
رئیس‌جمهور بر مردمی‌شدن شاروالی ها تاکید کرد و گفت که در شاروالی‌ها در سراسر کشور به صورت بنیادی اصلاحات آمده است، اما به اندازه کافی مردمی نیستند و نیاز است تا به‌خاطر مردمی‌شدن دیدگاه ها، شاروالی‌ها مردمی شوند.
رئیس جمهور غنی آب، برق و امنیت را اساس شهرها عنوان کرد و گفت که در گذشته بالای شبکه‌های آب‌رسانی و کانالازیسیون شهرها توجه صورت نگرفته بود، اما امروز در بسیاری از شهرها، پلان شبکه‌های آبرسانی در حال اجرا می‌باشند. وی افزود که تا دوسال آینده شبکۀ برق افغانستان به یک شبکۀ واحد ملی مبدل می‌شود.
رئیس‌جمهور کشور گفت که شهروندان از امنیت شهری شکایت دارند و عدم هماهنگی میان نهادهای امنیتی و شاروالی‌ها، وزارت شهرسازی و اراضی و ارگان‌های محل باعث ایجاد این وضعیت گردیده است و به نهادهای متذکره هدایت تا وضعیت امنیت شهری را تغییر دهند.
محمداشرف غنی گفت که غصب زمین در شهرها به هیچ‌صورت قابل قبول نمی‌باشد و غاصبین، خون شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی کشور را زیر پا کرده اند. وی افزود که به غصب زمین، نقطۀ پایان می‌گذاریم.
در اخیر، رئیس‌جمهور غنی از تلاش‌های وزارت شهرسازی و اراضی به‌خاطر تدویر این کنفرانس تشکر کرد و هدایت داد که مشکلات و دیدگاه‌های شهروندان از شهرهای مختلف توحید، طبقه بندی و راه حل‌های مناسب پینشهاد گردد و همچنان پیشنهادهای مشخص برای سرمایه‌گذاری در شهرها، فراهم‌نمودن زمینۀ سرمایه‌گذاری به سکتور خصوصی در مسکن قابل استطاعت و بهترین نوع استفاده از زمین دولتی برای رشد شهری، ارائه نماید.
در این کنفرانس جواد پیکار سرپرست وزارت شهرسازی و اراضی، عبدالباقی پوپل معین شاروالی‌های ادارۀ ارگان‌های محل و احمدشعیب رحیم سرپرست شاروالی کابل و منیژه وافق رئیس اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز صحبت کردند و دستآوردهای شان را تذکر دادند.
جواد پیکار از توجه جدی رئیس‌جمهور به زیربناها و معیاری‌سازی شهرها تشکر کرد و زمینه‌سازی جهت شناخت شهر به عنوان چرخۀ توسعۀ اقتصادی و زندگی انسانی، ایجاد فرصت تبادل اطلاعات و ارائه دستاوردهای نوین بین مدیران، محققان، اندیشمندان، دست اندرکاران در زمینه های مربوطه حوزه شهری، تلاش جهت برقراری ارتباطات بیشتر میان نهادهای علمی و اجرایی در جهت بلندبردن کیفیت محصولات تولیدی، تشویق شهروندان جهت سهمگیری در روند تصمیم‌گیری‌های شهری، ایجاد زمینه برگذاری جلسات به هدف وحدت فکری، گفتمان به حضور مسئولان حوزه های شهری شهروندان و ارائه تجربیات عملی مرتبط به مسائل شهری، فراهم‌آوری فرصت ارائه راهکارها و پیشنهادات نوین در محورهای تعیین شده را از اهداف عمده این کنفرانس عنوان کرد