وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح ۰۲:۵۵ ق-ظ
طلوع آفتاب ۰۴:۴۰ ق-ظ
اذان ظهر ۱۱:۵۵ ب-ظ
اذان عصر ۴:۵۵ ب-ظ
اذان مغرب ۷:۱۲ ب-ظ
اذان خفتن ۸:۵۵ ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 68.20 افغانی
1 یورو 90.50 افغانی
1 درهم 71.50 افغانی
100 تومان 18.50 افغانی
100 کلدار 618.00 افغانی
100 هندی 960.00 افغانی

روزنامه های کابل

اماکن مذهبی

زیارت بابای خودی (ع)

زیارت بابای خودی

این زیارت که درساحه ناحیه اول ،درقسمت چهارراهی سنگ تراشی قراردارد از جمله زیارت های قدیم شهرکابل به شمارمی رود. دوستان خداوند (ج) درهر زمانی ،علاوه برآنکه چراغ درخشان علم وعرفان واخلاق شایسته وتابان بودند، به مثابه طبیبان روحی ؛ افراد شایسته ای به جامعه انسانی واسلامی تربیه می نمودند تا مصدرخدمت درجامعه خودگردند. مانند بها الدین بلا گردن" شاه نقشبند" وبابای خودی یا بابای اندخویی از جمله است که او برای تربیت و ارشاد خلق خداوند (ج) ازبخارا به طرف اندخوی آمد. مدت زیادی ، چراغ روشن شریعت و طریقت ورهنمای دانشمندان بود که همه ازوجود مبارکش فیض یاد می بردند. بعداً به کابل تشریف آورده و به وقت بسیار کم محبوب دل ها گردید.خدمات مفید تربیوی ومعنوی نموده ،چشمه شیرین حیات بخش بود. وقتیکه ازجهان رحلت نمود، درهمین منطقه مدفون گردید وامروززیارت گاه عام و خاص می باشد و به روز های پنجشنبه وروزهای متبرک دیگر، حلقات ذکروخواندن مناجات درآنجا صورت می گیرد . بابای خودی درقرن هشتم هجری می زیست روحش شاد باد .قابل ذکر است که درنزدیک بابای خودی زیارتی به نام موی مبارک هم قرار دارد که درآنجانیز ختم قرآن کریم، نعت خوانی و حلقات ذکر برگذارمی گردد.

زیارت عاشقان و عارفان "ع"

 

زیارت عاشقان و عارفان ولی

زیارتی به نام عاشقان و عارفان درساحه ناحیه اول در دامنه کوه خواجه صفای کابل واقع است که ازقدیم زیارتگاه عام و خاص بوده است .برخی معتقد اند که آنهاازجمله صحابه کرام(رض) میباشند که درقطارسپاه اسلام ،حین فتح کابل به شهادت رسیدند. این دو مبارک که خواجه عبد الصمد وخواجه عبد السلام نام دارند نواسه های پیرهرات، حضرت خواجه عبد الله انصارهستند. بهرام شاه غزنوی پدرشان، حضرت زبیر را به کابل دعوت کرد برای حضرت زبیر با دو فرزندش به کابل آمدند و چراغ هدایت و ارشاد را روشن کردند شاه محمود فرزند تیمورشاه درانی ، برتربت این دوشمع عشق و معرفت ، آرامگاه ساخت. عمارت موجود، درسال 1226 ازطرف ابراهیم جمشیدی بنا یافته است سراج الملت والدین برای رفتن به مرقد ، دهلیز سرپوشیده ای ، آباد کرد و مسجد مبارک را ترمیم نمود .دوازده سال پیش که نزدیک بود سیلاب به اطراف بقعه آسیب برساند ، به اصلاح و بازسازی آن پرداختند و درآن موقع که روی مزاررا می خواستند سنگ مرمر بگیرند، که تا حال این کارانجام نیافته و زیارت مذکور تا الحال بازسازی نگردیده است و نیاز به بازسازی دارد. مرقد مبارک عاشقان که قبلاً توسط کتاره های چوبی که با نقش و نگار قدیم مزین گردیده بوده تخریب گردیده و چیزی که بینندگان را به خود جلب می کند ، سنگ شفاف و رنگینی به صورت یک تخم بزرگ مرغ ، صیقل شده و بر سینه مبارکشان می باشد که شاید همان سنگ صبوری بوده است که صوفیان برخود می بستند. محمد همایون اکبری مجاور زیارت که سال های متمادی دراین زیارت مصروف خدمت است چنین می گوید: قبل از اینکه شهر کابل به نور اسلام منور گردد،سراسر این خاک را ابرهای تیره کفر و گمراهی فرا گرفته بود.  بعد از ظهور دین اسلام مردان خدا ، دسته دسته سر برآوردند و با دل روشن و ایمان پاک چون شمع نور افشاندند ومنشاء  فیض و رحمت جاویدان شدند. امروز این زیارت آرامگاه  این دو آزاده است ومردم شهرهر چهارشنبه به مزار مبارک شان می روند و بر روح پر فتوح شان دعا می کنند .

 زیا رت تمیم انصار و جبیر انصار (رضی الله عنها)

جبیر انصار

این زیارت که درناحیه اول درساحه شهدای صالحین قراردارد . در زیارت مذکور دو مرقد مبارک وجود دارد که به نام تمیم انصار و جبیر (رض) شهرت دارند و ازجمله اصحاب جلیل القدر می باشد که درراه خدمات دین مقدس اسلام جام شهادت نوشیدند.به روایت کتاب مزارات کابل، تمیم انصاردرسال 44 هجری شهید گردیده و همانجا مدفون گردیده است ، اما در حصه مرقد جبیر ( رض) اسناد موثقی موجود نمی باشد و سینه به سینه نقل گردیده است که مرقد مبارک اش در شهدای صالحین می باشد بعضی روایات موجود است که جبیر (رض) در مدینه منوره مدفون است و برخی دیگر آمده که در کوفه وفات نموده و اسم تمیم (رض) که ابورفاعه عدوی نامه عبدالله بن حارث بن اسید میباشد .حاجی نیازمحمد که خود را متولی این زیارت معرفی می نماید می گوید:  در بین سال های 28  و 30 هجری قمری درزمان خلافت امیر المومنین حضرت عثمان، سپاه کفر شکن  اسلام به سرکردگی عبد الرحمن بن سمره و با عبدالرحمن بن حبیب القریشی ازسیستان وارد کابل شدند به قول عربها پادشاه انوقت اعراج شاه بود که بعد از جنگ شدیدی مغلوب وبه دین اسلام مشرف شد. بعداً عبدالرحمن بن سمره به جانب سیستان عزیمت نمود. حضرت تمیم انصارو حضرت جبیر (رض) را با یک جمعی از صحابه کرام جهت تعلیمات معارف اسلامی به کابل گماشتند ، ایشان وظایف خویش را جهت پخش دین مقدس اسلام  در افغانستان با کمال ایمانداری انجام می دادند درهمین حال اعراج شاه درگذشت وجیپال پادشاه کابل شد ضمناً هرج ومرج به میان آمد بعداً درسنه 43 هجری قمری کابل مجدداً توسط عبدالله بن عام فتح شد لیکن اغتشاشات و جنگهای چریکی اعیادین بودیزم و بت پرستان برعلیه خدا پرستان وجود داشت و با استفاده از موقع در یکی از شبهای تابستانی هنگام خواب درمحل بیهق دامنه کوه شیردروازه، بالای حضرت تمیم و جبیر انصار (رض) وتعداددیگر، حمله ور شدند و آنها را دراواسط سال 44 هجری قمری  به درجه رفیع شهادت رسانیدند.و در سنه 63 هجری قمری زنبیلک شاه حاکم کابل شد بعداً درسنه 79 بعدالله بن ابوبکر حاکم سیستان با لشکر زیادی به طرف کابل آمدند و آزادی کابل را اعلام کردند و این قیام را به نام قیام شب غفلت یاد می کنند و این شدید ترین برخورد رزمی بود لشکراسلام تلفات وخسارات بزرگی را متقبل شدند. درسال 81 هجری قمری مطابق 699 میلادی عبدالملک قشونی را به سرکردگی عبدالرحمن بن اشعث برای فتح کابل فرستاد ،سپاه اسلام دیوار های شهر را از سمت دهمزنگ شکافته و داخل شهر کابل شدند  جنگ شدیدی در گرفت که بعد از جنگ خونین رتبیلک شاه پسر زنبیلک شاه شکست خورد و به طرف گردیز فرار نمود جناب عبدالرحمن بن اشعث درمحل شهدا، دامنه ها ی کوه شیردروازه، ا جساد شهدای صالحین را جستجو می نمودند تا بالاخره از زیر خاک  جسد پر نور و معطر حضرت تمیم انصار و حضرت جبیر انصار (رض) را دریافت و شناسایی نمودند  و مجدداً به نزدیکی چشمه آب به خاک سپردند که مزار شریف شان دامنه های شهدای صالحین را مزین و پر فیض ساخته حاجی نیاز محمد مجاوراین زیارت علاوه می کند،ازسال های متمادی ما خانواده مجاور وخدمتگار این زیارت هستیم  و مردم  شریف کابل بعد از ادای نماز جمعه  درمسجد شریف تمیم انصار ختم قرآن عظیم شان و حلقات ذکر را برگزارمی نمایند که در ابتدا شیخ القرا قاری محمد عمر این اساس را گذاشت بعداً علاقه مندان زیادی پیدا شد و شب های مولود شریف و عاشورا ،همه ساله تا صبح در اینجاه عبادت میشود. همچنان درماه مبارک رمضان ختم های قرآن کریم صورت می گیرد.

خانقای پهلوان که مرجع ذکر به دربار الهی است چی وقت به وجود آمد؟

خانقاه پهلوان نزدیک زیارت عاشقان وعارفان (رح) قراردارد؛درسال 1186هجری خور شید ی زمانیکه تیمورشاه عزم سفرازکندهاربه راکابل نمود؛ آب وهوای گوارای کابل دل شاه را روشن نموده هرطرف گشت وگذارنموده به زیارت واماکن مقدسه رفته اتحاف دعا نمود و پایتخت کشورراازکندهاربه کابل انتقال داد.دراین سفرسالک حقانی،قطب ربانی،جناب صوفی  شیرمحمد که درطریقه و تصوف ازجمله صاحب دلان معروف عصرخود به شمارمیرفت با امیرتیموردرانی همراه بود.جناب صوفی صاحب ازارشاد سلوک به طریقه نقشبندیه ازعارف مولاصوفی احمد الله لغمانی کسب نموده است جناب صوفی صاحب که قلبش چراغان ازنور عرفان بود؛ کابل رامحل مناسب وبسیار عالی د شش علم تصوف یافت. صوفی صاحب خود راازشاه مجازی برید وبه شاه حقیقی صاحب همیشه به عاشقان وعارفان خواجه صفا آمده به درگاه الهی عجز و نیاز می نمود، تا اینکه درمنطقه عاشقان وعارفان درسال 1187 هجری خورشیدی خانقا یی را بنیانگذاری نموده که آفتاب عرفان ازآنجا طلوع کرد.صوفی صاحب فرزندزنده دلی را که ازنورعرفان منوربوده تربیه نمود که به نام میرمحمد مشهوربه پهلوان ( رح) یاد میگردید که بعداً خانقاه بنام آن پسربزرگوارش مسمی گردیده و تا امروز به این نام یاد میگردد . جناب صوفی صاحب مریدان، اخلاص مندان زیادی را تربیه نموده که مشهورترین شان قرارذیل است: شیخ میرسعدالدین که درمسجد سه دکان عاشقان وعارفا ن امام و مدرس بود.ملا لام که مسجدی به نام وی درباغ قاضی کابل موجود است.میرخلیفه صاحب عبدالغفارشیرین کلام که درگذرلغمانی چاریکارمدفون است وکتاب قلمی بسیارشیرین دارد.سلسله ارشاد خانقاه ازصوفی صاحب برمیرسعد الدین، بعد به میرمحمد مشهوربه پهلو ان ،بعد به امیرخان بعد به جناب شیراحمد و بعد به سید احمدخان بعدآ به نوراحمد خان واز او به امیرمحمد خان وبعد به فضل احمد خان بعد به صالح محمد خان وبعد هم اجازه خلافت به قیوم جان رسید. جناب قیوم جان سلسله ارشاد را بروز جمعه برج میزان 1371 هجری خورشیدی برای الحاج محمد احسان صیقل تسلیم نمود. که فعلاٌ کاربازسازی آن توسط خد مت گار صادق اهل شریعت وطریقت به شکل پخته واساسی اعمار گردیده است.