وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح ۰۲:۵۵ ق-ظ
طلوع آفتاب ۰۴:۴۰ ق-ظ
اذان ظهر ۱۱:۵۵ ب-ظ
اذان عصر ۴:۵۵ ب-ظ
اذان مغرب ۷:۱۲ ب-ظ
اذان خفتن ۸:۵۵ ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 68.20 افغانی
1 یورو 90.50 افغانی
1 درهم 71.50 افغانی
100 تومان 18.50 افغانی
100 کلدار 618.00 افغانی
100 هندی 960.00 افغانی

روزنامه های کابل

اماکن تفریحی

نگاهی بر پارک تیمور شاهی وپیشینه ی آن .

پارک تیمور شاهی به طرف غرب لیسه عایشه درانی، و جنوب دریای کابل موقیعت دارد.قبل از در گذشت اعلیحضرت تمیورشاه درانی این جا بنام باغ شاه یاد میشد و تفریح گاه بزرگ او بود.زمانیکه در سال ۱۲۰۷ هجری قمری اعلیحضرت تیمور شاه درانی وفات کرد، بنا بر وصیت خودش و خواست پسرش اعلیحضرت زمان شاه ، در همین محل دفن گردید.دیپلوم مهندس عبدالاحد عباسی رئیس آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان میگوید : پارک تیمور شاهی از اماکن تاریخی افغانستان به شمار میرود ، زمانیکه تیمور شاه وفات میکند ، زمان شاه پسراومقبره پدرش را در مدت سلطنت خود از مقبره احمد شاه بابا بزرگتر بناء کرد.گرچه سند آغاز و انجام ، سرپرستی ،معماری ،مهندسی و وجوه مصارف آن تا حال معلوم نیست ولی کار ساخت و ساز تعمیر مقبره تیمور شاه درانی در آن زمان سالهای زیادی را در بر گرفته است. شاه زمان از معمارهای قندهاری خواست تا مقبره پدرش را بسیار زیباو بی بدیل بسازند و معمارها این مقبره را به شکل گنبدی از خشت پخته و چونه براساس بناهای بخارایی ساختند که فعلآ درکابل از عمارات بزرگ ومشهورسلطنت زمان شاه ،همین آرامگاه تیمور شاه درانی به یاد گار مانده است.عبدالشکور مردی که بیشتر از ۷۰ سال است که در ناحیه اول شهر کابل زندگی میکند ؛باور دارد که در گذشته ،پارک تیمور شاهی بیشتر از حال وسعت داشت .این ساحه از پل باغ عمومی به اینسو باغهای بزرگ انگور و دیگر میوه ها را داشت و از بزرگترین مکانهای تفریحی برای مردم کابل به شمار میرفت. بیشتر از ۶۵ سال قبل کابلیان درین محل ،روز های رخصتی به تفریح می امدند ،در این پارک در کنارمقبره تیمورشاه با بسته گان شان میله میکردند. جشن های بزرگ و کنسرت ها همچنان در روز های مناسبتی درهمین محل برگزارمیگردید و از طرف دیگر، این منطقه زیبایی منحصربه خود را داشت ،سرسبزبود و درکنارسرسبزی اش آب نیلگون در یای کابل زیبایی بیشتر ی به این ساحه بخشیده بود که بعدآ در گوشه ای از این منطقه مکتبی بنام غازی اعمار شد مکتبی که حال بنام عایشه درانی مسمی شد و رفته رفته این محل کوچک گردید و از باغ بزرگ مبدل به یک پارک کوچک شد.این پارک طی جنگ های داخلی ، آسیب دید. با ایجاد اداره موقت و بعد ازآن ،پارک تیمورشاهی و مقبره اعلیحضر ت تیمور شاه درانی دوباره بازسازی گردید.

باغ با لایکی ازجاه های تفریحی وتاریخی شهر کابل ودارای چشم زیبا

باغ بالا در شمال کابل بالای تپه ای آراسته موقعیت داشته و از ساخته های امیر عبدالرحمن خان میباشد. موزیم افغانستان نیزدرآنجا پایه گذاری گردید .نسترن های سفید و چیله های انگور زیب وزینت این تپه زیبا است . هوتل انترکانتیننتال ، هوتل باغ بالا و مسجد و حوض شنا نیز برفراز این تپه وجود دارد . این باغ  همچنان یکی از تفریحگاه های بزرگ شهر کابل نیز به شمار می رود که در فصل بهار و تابستان ، روزانه افراد زیادی جهت تفریح آمد ه واز هوای پاک وگواراه  آن لذت می برند. واقع شدن مقبره پیر بلند بر بلندای تپه ی باغ بالا ، باعث گردیده تا اغلب کسانی که برای تفریح به این پارک مراجعه می کنند، سری هم به زیارت مذکورهم بزنند. محمد صالح که از این زیارت د یدن می کرددر مورد آنجا  اظهار می دارد "من اکثر روزهای تعطیل را به خاطر تبدیلی هواورفع خستگی  در این محل سپری می کنم زیرا این مکان به من آرامش می دهد.رحیمه، یکی از زنانی که با دو دختر خود به اینجا آمده بود می گوید " من هر باری که با فامیلم به این باغ به میله میآیم ، به این زیارت نیز می آیم و دعا می کنم .مدیر فاروق که در این ساحه سکونت دارد میگوید :باغ بالا سالها قبل مرکز تفریحی مردم شهرکابل بود. که مردم کابل روز های پنجشنبه و جمعه ها به اینجا می آمدند واز فضای سبز آن می بردند که برای ماخاطره برانگیز بود .متاسفانه امروز بخش بزرگی از اطراف این باغ وتپه، غصب شده وساختمان سازی گردیده است. با آنهم هوای اینجا در فصل گرما دل انگیز و به یاد ماندنی است

 باغ شهر آرا؛ یگانه محل تفریحی اختصاصی زنان در کابل ،به مکا ن مناسب آموزشی برای آنها مبدل گردیده است .

باغ شهرآراءیا باغ زنانه یکی ازنخستین تفریحگاهای زنان درشهر کابل است که بیشتر از هفتاد سال قدامت تاریخی داشته و درساحه ۱۳ جریب درمرکز شهر کابل ایجاد گردیده است . باغ شهرآرا که در چهارراه دهن باغ قرار دارد.این  باغ یکی از چندین باغی است که د ر زمان بابروجانشینان وی درکابل ساخته شده بود. باید یاد آورشد که شهرآرا یکى اززنان فرزانه دوران مغول بود. این باغ اکنون ازسوی وزارت  امورزنان اداره می شود . باغ شهرآراء کابل مدتی به باغ زنانه شهرت پیدا کرد اما بعد از بازسازی در سال 1389 به نام اول خودیعنی  شهر آرا، مسمى شد.در دهه 1380 این باغ تنها یک ساختمان و چند درخت داشت ، اما باز هم زنان و دختران به این باغ مى‌رفتند. پس از واگذاری این باغ در سال 1385 به وزارت امور زنان، این وزارتخانه عزم کرد تا از هر راه ممکن ،باغ زنانه بازسازی شود.این باغ اکنون به پارک تفریحی وآموز شی برای آن عده از زنان و دخترانی تبدیل شده که محل امن را جهت تفریح و فراگیری حرفه‌های مختلف انتخاب می‌کنند. وجود کتابخانه،مراکز آموزشی،کودکستان، پارکینگ اختصا صی، گلخانه و ورزشگاه‌های مجهز از ظرفیت‌های دیگر باغ شهرآرا است.

در باغ شهرآرا، هم اکنون 24 مغازه صنایع دستى زنان، چون حکاکى، سوزن دوزى و سنگ‌های قیمتی ونیز مواد خوراکی ، غذا های گوناگون و بازیچه کودکان به فروش می رسد.این باغ که یگانه تفریحگاه مصئون برای زنان و دختران در کابل شمرده میشود ، روزانه صدها تن با خرید تکت درآن به تفریح می پردازند.علاوه برآن درورزشگاه های این باغ نیز زنان و دختران دربدل پرداخت پول به ورزش می پرد ا زند.
ازخانم هشتاد ساله ای که با جمعی ازاعضای فامیلش جهت تفریح به باغ آمده بود در مورد این باغ پرسیدم چنین ابراز داشت  : در زمانه های ما در همین باغ جویبار ها وسرسبزی وجود داشت  ، درخت های توت ودرخت های پنجه چنار بود گازهای بلند ریسمانی بودما در آن گاز میخوردیم  ویگان روز کنسرت در آن می بود. هماهنگ اینجا کنسرت میداد شورنخود پکوره منتوو بولانی میخریدیم. من از این باغ خاطرات بسیار خوشی دارم .لطیفه خانم مسن دیگری که معلمه متقاعد است از خاطر ات این باغ می گوید :وقتهای که ما اینجا می آمدیم در آن وخت ها خبری از جنگ نبود ،روز های رخصتی و جمعه زنها بااطفال  شان اینجا به تفریح می آمدند  از رخصتی های خود لذت می بردند .سیمین مدیر پلان باغ زنانه در مورد وضیعت این باغ در فصل زمستان  می گوید که نسبت به بهارو تابستان ،بازدید کننده گان کم میباشند اما در تابستان  در روز های پنجشنبه و جمعه صدها زن ودختر برای تفریح به این باغ می‌آیندوازآن   دیدن می کنند.وی در مورد برنامه های بعدی اینگونه ابراز داشت :به کمک وزارت امور زنان ، مقام ولایت کابل و موسسات، میخواهیم برنامه های آموزشی پارچه های تمثیلی تیاتر ومسابقات ورزشی زنان رابخاطررشد زنان راه اندازی کنیم همچنان شصت غرفه بخاطر بازار یابی تولیدات زنان به مقام ولایت پیشنهاد کردیم تا زنانی که تولیدات خانگی دارند ،در این غرفه هابه فروش برسانند وهم چهارده غرفه را مخصوص. 14ولسوالی می گذاریم .تدریس علوم اسلامی در مسجد این باغ،صنف ویژه زرگری و حکاکی، تراش سنگ‌های قیمتی، آموزش رانندگی و فراگیری کامپیوتر و زبان انگلیسی از برنامه‌هایی است که در این باغ برای زنان علاقه‌مند برگزار شده که سالانه صدها نفردراینجا ‌آموزش می‌بینند .در آینده میخواهیم  تعداد سایه بان ها را اضافه کنیم وباغ راسرسبزترنماییم وی افزود،این باغ علاوه بر این‌که یک مکان تفریحی است، مکانی برای تجمع و همبستگی زنان نیز می‌باشد .

 باغ وحش کابل؛ محل دیدنی و تفریحی برای شهروندان 

با غ وحش کابل در سال 1346 تاسیس شده است و تا قبل از دهه 70 هجرى شمسى داراى بیش از 1800 حیوان و پرنده در حدود 90 نوع بود.اما شاه برات کارگرسابقه دارباغ وحش چنین میگوید:درسال 1346 زمانی که باغ وحش کابل تازه تاسیس شده بود،دراین باغ 36 نوع حیوان و پرنده چون شیر، خرس، آهو، خوک، خرگوش، گرگ، شادى، طاووس و غیره که تعداد مجموعى آنها به بیش از 240 راس مى رسید، موجودبود.دراثرجنگ‌های داخلی درکابل برخی از حیوانات  به غارت رفت و تعدادی از آنها توسط افرادمسلح به نام حیوانات حلال گوشت آنها خورده شدند و تعدادی از این حیوانات  هم ازاثر گرسنگی مردند عزیزگل ثاقب امر باغ وحش کابل در مورد حیوانات موجود در این باغ وحش چنین میگوید:

در این باغ وحش حیواناتی از قبیل شیر، خرس، گاو وحشی، شتر، روباه، کفتار، میمون، آهو و... و پرندگانی همچون طاووس، کرکس، طوطی، عقاب، بوم، کبوتر، کبک، پرندگان صحرایی و... وجود داردکه نسل برخی از آنها رو به انقراض است که تعداد کل حیوانات به یکصد نوع میرسد ،پرنده وخزنده وماهی تعداد انها به ششصد نوع میرسد . وی علاوه می کند : باغ وحش کابل با باغ‌ وحش‌های آسیای جنوبی و جهانی ارتباطات اینترنتی دارد که از این طریق در جریان پیشرفت‌های حیات وحش قرار گرفته و از انواع امراض حیوانی و نحوه مبارزه با آن، آگاه می‌شودوهم همه ساله کارمندان این باغ وحش درکنفرانس‌های بین‌المللی دررابطه با وضعیت حیوانات شرکت می‌کنند وی در مورد بازدیدکننده گان می گوید:باغ وحش کابل در روزهای عادی بیش از 400 تا 500 بازدید کننده و درروزهای تعطیل بین 1500 تا 2000 هزار بازدید کننده دارد.دراین باغ وحش آنچه بیشتر ازهمه توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند، قفس میمون‌ها  است که مشغول بازی و تفریح هستند، آنها معمولابالای طناب ،بازی کرده، برخی اوقات که بازدیدکنندگان چیزهای خوردنی به آنها تعارف می‌کنند، آنان مشتاقانه می‌پذیرند. 

بند قرغه ،تفریحگاه شهروندان کابل ! 

قرغه اززمره تفریحگاه های مهشوروبااهمیت درشهرکابل است واین دره زیبا وپنهاور را سلسله کوه های کم ارتفاع وتپه های خاکی احاطه کرده است که میتوان گفت نزدیک ترین منطقه به شهرکابل است که در5 کیلومتری شمال کابل موقعیت دارد   ویکی ازنقاط تماشایی وزیبابرای تفریح به حساب میآید وآنچه این محل رابه شهرت رسانده است بندآبگردان قرغه می باشدکه گل های رنگارنگ وآب وهوای معطروگواری آن با دهها سرگرمی دیگر،قرغه رامکان مناسب برای تفریح خانواده ها ساخته. مردم شهرکابل درفصل گرما درروزهای تعطیل به منظورسرگرمی تفریحی واستفاده ازهوای صاف وپاک به این مکان میروند.تابه دورازسروصداوآلودگی صوتی دراین تفریحگاه بی نظیربه تفریح وآرامش خاطربپردازند.این بند درزمان سلطنت محمدظاهرشاه درسال1330  به حیث یک مکان تفریحی ساخته شده است ودرآن زمان حتی برخی ازمقامات دولتی درنزدیکی آنجا زندگی میکردند.

بند قرغه همیشه موردتوجه گردشگران وسیاحین بوده وزیبایی های شگفت انگیزآن  آنان رابه این محل کشانیده است درزمان محمدظاهرشاه،دراینجا یک رستورانت بنام سپوژمی نیزساخته شده بود ولی درسال های اخیرتغییرات وامکانات زیادی به منظورتفریحی وسرگرمی ازقبیل مهمانخانه ها،رستورانت ها که غذای مشهوراین رستورانت ها کرایی وانواع کباب های افغانی میباشد،بوجودآمدهمچنان قایق رانی ،بازدیدازفارم ماهی پروری،قوریه درختان سبز ومیدان گلف ازجمله ی سرگرمیهای خوب وجالب این تفریحگاه زیبا به شمارمیرود.به قول محمدامان امانیاررئیس جنگلات وزارت زراعت، بندقرغه درحال حاضریک تفریحگاه آرام بخش ودلپذیربرای شهروندان خسته ازمشکلات وکار درآخرهفته است که درابتداهدف عمده واساسی ازایجاد این بندبرعلاوه ساحهءتفریحی وتزئینی آن، بهبودآب های زیرزمینی ،آبیاری زمین های زراعتی درشهرکابل وحفاظت ازآب هایی که ازسلسله کوه های دره پغمان دراین بند سرازیرمی شود،بودکه منحیث یک پروژه تنظیم آب به خاطرذخایر آب های زیرزمینی ونوشیدنی درنظر گرفته شده بود.کارسرسبزی اطراف این بندمربوط وزارت زراعت می شودکه تافعلا مادراطراف این بنددرساحهء264 هکتارزمین درحدود43 هزاروسه صدوشصت وهفت اصله نهال واشجارزینتی مانندارغوان راغرس کر ده ا یم وروزانه درحدود 70 هزارمتر مکعب آب بخاطرآبیاری آن درنظرگرفته شده.
بنابرگفته ای انجینیرعبدالمعروف مسیررئیس عمومی حوزه دریایی کابل :ظرفیت اعظمی این بند بخاطرذخیر آب12 ملیون مترمکعب است که دراوایل، این بند 2000 هکتار زمین زراعتی را آبیاری میکردکه بعدآباایجاد منازل رهایشی  به1000هکتار زمین کاهش یافت ونکته قابل ذکراین است  که این بنددرکاهش آلودگی هوا وایجاد محیط زیست سالم ،فوق العاده تاثیر گذار است .