وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 5:31 ق-ظ
طلوع آفتاب 6:58 ق-ظ
اذان ظهر 12:35 ب-ظ
اذان عصر 3:31 ب-ظ
اذان مغرب 5:13 ب-ظ
اذان خفتن 6:38 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 76.8844 افغانی
1 یورو 85.8000 افغانی
1 درهم 21.0386 افغانی
1 تومان 0.0061 افغانی
1 کلدار 0.4874 افغانی
1 هندی 1.0866 افغانی

روزنامه های کابل

قصر دارالامان، نمادی از جنگ

اگر در شهر کابل یک گشت بزنید، در هر گوشه و کنار این شهر نشانه های از جنگ را مشاهده خواهید کرد، اما عینی ترین آن قصر دارالامان است.

قصر دارالامان در جنوب غربی شهرکابل، در منطقه ی چهار دهی کابل قرار دارد. در شمال آن موزیم ملی افغانستان، در غرب آن شرکت کوکاکولا، در جنوب آن ساختمان جدید پارلمان قرار دارد شرق آن ده دانا و باغ پیلوری وزارت زراعت متصل است.

قصر دارالمان یک اثر تاریخی میباشد. در زمان امان الله خان (۱۹۱۹- ۱۹۲۹) روی تپه ای به نام افشار تیپه ساخته شده است. کار ساخت این قصر تحت نظر مهندس آلمانی، والتر هارتن صورت گرفت . این قصر دارای سه منزل ۱۵۰ اتاق کوچک و بزرگ ، و یک کتابخانه و ۳۲ تشناب است. این عمارت به خصوص دیوار ها و پایه های آن از سنگ خشت، سمنت، چونه و آهن ساخته شده است و سبک آن قدیمی و باستانی می باشد. این قصر تاریخی در زمان جنگ ها ویران شد. تا اکنون نیز ویرانه و پاره پاره باقی مانده است.

این قصر قبل از آن که در زمان جنگ ها آسیب بیبیند در ۲۲ قوس ۱۳۴۷ زمانی که وزارت فواید عامه در این قصر قرار داشت، منزل سومش حریق و شدیدآ صدمه دید و بعد از مدت ها دو باره اعمار گردید.

قصر ملکه یا قصر تپه تاج بیک که بالای تپه ی به نام (تپه تاج بیک)ساخته شده است نیز در کنار این عمارت قرار دارد. گفته می شود که قصر  دارالامان از زیر زمین با قصر ملکه راه دارد.

اجمل شیرزاد ۳۵ ساله است. او مدت ده سال است که ازین قصر ویران شده ی دارالامان نگهبانی میکند. او میگوید که باید همه شهروندان افغانستان از آثار تاریخی کشور نگهداری کنند تا خراب نگردد. اما این قصر عمرش را کرده است و اگر بازسازی نشود، نابود میگردد. اجمل شیر زاد حرف هایش را ادامه میدهد ( به اندازه ی این قصر در دنیا، هیچ قصری در زمان جنگ مرمی باران نشده است.

این قصر نام های مختلفی را پشت سر سپری کرده است. در زمان حبیب الله کلکانی به نام ( دارالحبیب) و چندی بعد به نام (دارالفونون) شهرت یافت. اما در سال ۱۳۳۳، از سوی هییت شاروالی کابل به نام قدیمی اش یعنی (دارالامان ) دوباره نامیده شد.

شاروالی کابل چند سال قبل گفته بود که این قصر را باز سازی میکند. اما هنوز کار بازسازی آن آغاز نشده است عبدالرحمن مسوول حفظ و مراقبت این قصر میگوید که پلان صورت گرفته که اطراف این قصر را دیوار کنند.

اکنون قصر دارالامان یک قصر نیست بلکه یک ویرانه است، مکانی برای سگ های ولگرد و پرنده های بدون آشیانه. اگر از اتاق های قصر دیدن کنید، میبینید که شعار های انقلابی، یادگاری های از جنگ و شعرهای عاشقانه روی دیوار هایش نوشته شده است .

در بعضی از اتاق هایش حتی مدفوع انسان نیز دیده میشود. عومآ روز های پنجشنبه و جمعه شهروندان داخلی و خارجی از این بنای تاریخی بازدید میکنند. در اطراف این قصر، بعد از ظهر ها بچه های همان منطقه فوتبال بازی میکنند.

بابه کبیر باغبان دارالامان، حالا پیر شده است. اما هنوز به دیدن این قصر می آید و درخت های اطراف این قصر را اصلاح میکند. او میگوید که تنها نامی از این قصر مانده است. اگر در گذشته قبل از آن که ویران شود می آمدید این قصر بسیار مقبول بود. خانه بابه کبیر در نزدیکی قصر میباشد، او عمرش را در این قصر سپری کرده است.

اسد بودا، جامعه شناس میگوید که این قصر نباید بازسازی شود. باید همین گونه ویرانه شده باقی بماند، تاعبرتی برای همه ی مان باشد. اما پرسش این جاست که آیا ما از آن عبرت میگیریم و یا خیر؟