وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 4:00 ق-ظ
طلوع آفتاب 5:00 ق-ظ
اذان ظهر 12:20 ب-ظ
اذان عصر 3:40 ب-ظ
اذان مغرب 5:40 ب-ظ
اذان خفتن 7:00 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 76.1476 افغانی
1 یورو 87.9727 افغانی
1 درهم 20.5931 افغانی
1 تومان 0.0062 افغانی
1 کلدار 0.5802 افغانی
1 هندی 1.0633 افغانی

روزنامه های کابل

پیام سرپرست شاروالی کابل به مناسبت روز جهانی حفاظت از محیط زیست

بیایید حیات خویش و نسل های بعدی را تمدید نماییم
محیط زیست، همانطوری که از فحوای مفهومی آن پیداست محیطی است برای زیستن . اگر در یک دید کُلی به محیط زیست نگریسته شود در واقع می توان گفت که کُره زمین محیط زیست برای همه مخلوقاتی است که در آن زیست می کنند اعم از انسان ها، حیوانات، پرنده گان،ماهی ها، حشرات و ... . به این لحاظ رعایت اصول و موازین زیست محیطی برای انسان ها که در مقایسه با سایر مخلوقات روی زمین از شعور و منطق عالی برخوردار هستند بیش از همه لازمی و ضروری است. زیرا اگر انسان ها باعث شوند تا خطری متوجه محیط زیست شود در واقع سایر ساکنان زمین به خطر مواجه می شوند و به این ترتیب زیست محیطی به چالش مواجه می شود و در نتیجه زیستن ناممکن شده و مرگ های تدریجی ناشی از عوامل تحول پذیری محیط زیست دامنگیر بشریت خواهد شد.
همه بر آن آگاه هستیم که محیط های آلوده جایی برای نفس کشیدن نیست و نمی شود آنرا محیط زیست خواند زیرا هر محلی که زنده گی ما را به چالش بکشد و یا هم تهدید کند آنجا را محیط زیست نمی توان گفت. پس محیط زیست به محیط و محلی گفته می شود که برای زیستن ممد واقع شود و سبب رفاه زیست هر جانداری شود.
 افزایش تولیدات و سوخت مواد آلاینده از سوی بشر برای ایجاد سهولت برای بشریت، نیز در آلوده گی محیط زیست نقش داشته است. در کشور های جهان سومی که میزان فرهنگ رعایت محیط زیست در آن کم تر حس می شود و از سویی هم بحث حفظ و رعایت محیط زیست یک بحث تازه در کشور مان است، احتمال صدمه بیشتر ناشی از گرمایش زمین بیشتر متصور است. اما خوشبختانه موقعیت جغرافیایی کشور مان احتمال صدمه بیشتر را کاهش داده و آب و هوای گوارایش آن را امتیاز بیشتری بخشیده است تا مصوون بماند. متاسفانه اگر به رعایت محیط زیست از کانون خانواده آغاز تا اجتماع و هر فعالیت دیگر توجه جدی نشود و شهروندا نقش شان را مسوولانه و با دقت ادا ننمایند بدون شک به اثر تشدید گرمایش روز افزون زمین احتمال بد تر شدن وضع محیط زیست با حفظ موقعیت جغرافیایی کشور ما بیشتر می شود.
بنابر این هر شهروند کشور منحیث باشنده این سرزمین و این کره خاکی نقش برازنده در رعایت حفظ محیط زیست داشته باشد تا آب های زیر زمینی و موجودات و مخلوقات از گزند فعالیت های محصور به انسان ها  مصوون بمانند و زمینه حیات بشر با هر روش ممکن در کره زمین تمدید شود.
به امید داشتن محیط زیست سالم و بدون آلایش، برای همه دست اندرکاران امور محیط زیست و همه هموطنانی که صادقانه محیط زیست را رعایت می کنند این روز را تبریک عرض می دارم.