وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 3:28 ق-ظ
طلوع آفتاب 5:01 ق-ظ
اذان ظهر 12:35 ب-ظ
اذان عصر 4:36 ب-ظ
اذان مغرب 6:43 ب-ظ
اذان خفتن 7:14 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 87.4750 افغانی
1 یورو 92.2200 افغانی
1 درهم 23.8250 افغانی
1 تومان 0.0028 افغانی
1 کلدار 0.3575 افغانی
1 هندی 1.0263 افغانی

روزنامه های کابل

رئیس جمهور غنی خطاب به اشتراک کنندگان گفتمان ملی: صدای شما رسا، صریح و شفاف است

محمد اشرف غنی رئیس جمهوراسلامی افغانستان به ادامۀ گفتمان ملی، با باشندگان نواحی سوم و چهاردهم شهر کابل و ولسوالی پغمان، در قصر سلام خانه ارگ دیدار کرد.

در این دیدار که بانوی اول کشور نیز حضور داشت، ابتدا خوانی همت، مولوی فیض احمد، زهرا خوارزمی، محمد عمر، قاضی عبدالبشیر فضلی و پوهاند احمد ضیا نیکبین به نمایندگی از دیگران صحبت کردند و از رئیس جمهور بخاطر شنیدن مشکلات مردم، ابراز تشکر کردند.

سخنرانان متذکره، پیشنهادات و راه های حل خویش را در بخش های امنیت، زورگویان، غصب، افراد بی بندوبار، افراد مسلح غیر مسئول، معارف، صحت، برق، آب آشامیدنی، بیکاری، ترانسپورت شهری، قیمت بلند انترنت، مصئونیت علما، رسمی سازی مساجد، نقش دادن علما در پروسۀ صلح، معتادین، استدیوم ورزشی برای زنان، محیط زیست، بلند منزل ها، فقر، مدیریت آب، جلوگیری از جرایم و دزدی و ساخت شفاخانه صد بستر، با رئیس جمهور کشور شریک ساختند.

رئیس جمهور غنی از سخنرانان بخاطر مطرح ساختن مشکلات و خواست های مردم ابراز تشکر کرد و گفت که صدای شما رسا، صریح و شفاف است. برای من فرصت های ضایع شده به میراث مانده است، اما در روشنایی امکانات موجود، به مشکلات، خواست ها و پیشنهادات شما رسیدگی خواهد شد؛ نظریات شما به برنامه مبدل می شود و در نشستی که قرار است با شهریان کابل در تالار خیمه لویه جرگه برگزار گردد، این برنامه را با شما شریک خواهم ساخت.

رئیس جمهور غنی تصریح کرد که سطح اعتماد میان باشندگان کابل و نیروهای امنیتی باید افزایش یابد؛ وضعیت امنیتی فعلی قابل قبول نیست، برای تغییر و بهبود این وضعیت، باید اقدامات جدی صورت گیرد. فضای کابل از وجود زورگویان پاک خواهد شد، این شهر صاحب دارد و صاحبان آن، باشندگان کابل هستند.

رئیس جمهور به قوماندان امنیه کابل هدایت داد که علاوه بر مصئونیت خانم ها، آمادگی کامل یک عملیات سرتاسری بخاطر جلوگیری از فروش مواد مخدر را روی دست گیرد. وی افزود که لیست اسامی غاصبین منتشر می گردد، آنان ممنوع الخروج اعلان می شوند و ملکیت های غصب شده دوباره از آنان گرفته می شود.

رئیس جمهور غنی گفت که برای مدیریت آب ها، سه صد میلیون دالر اختصاص داده شده است و با ساخت بند شاه توت و جاری نمودن آب دریای پنجشیر به دریای کابل، مشکل آب شهر کابل به صورت اساسی حل خواهد شد. وی افزود که د افغانستان برشنا شرکت باید جلو فساد موجود را بگیرد و بل های صرفیۀ برق را به شکل ماهوار ترتیب نماید.

همچنان رئیس جهمور کشور خاطرنشان ساخت که وزارت معارف را اساسی، غیر سیاسی و مسلکی می خواهم؛ وزیران، معینان و رؤسا برای خدمت به مردم هستند، اگر مؤثر و مفید بودند، تقدیر خواهند شد و اگر نارضایتی مردم ادامه داشت، از وظایف برکنار خواهند شد. وی افزود که محور اصلی باید مکاتب، معلمین و شاگردان باشند.

رئیس جمهور غنی گفت که مشکل معارف به شکل اساسی حل می گردد، قیمت انترنت کاهش می یابد، در توزیع بورسیه های تحصیلی باید شفافیت به میان آید؛ مشکل ترانسپورت به خصوص مشکل ترانسپورت زنان باید حل شود. باغ زنانه و باغ عمومی همانند قصرهای تاریخی بالاباغ پغمان بازسازی می شوند و مانند گذشته به مکان تفریحی مردم و ساحۀ سبز مبدل خواهند شد.

رئیس جمهور کشور به والی و شاروال کابل هدایت داد که به منظور همکاری، هماهنگی، پیدا کردن زبان مشترک و رسیدگی به موقع به مشکلات مردم، در یک نشست اختصاصی با وکلای نواحی و گذرها، یک میکانیزم منظم و شفاف ترتيب نمايد.