وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 3:30 ق-ظ
طلوع آفتاب 4:41 ق-ظ
اذان ظهر 1:00 ب-ظ
اذان عصر 4:50 ب-ظ
اذان مغرب 7:15 ب-ظ
اذان خفتن 8:45 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 71.09 افغانی
1 یورو 76.24 افغانی
1 درهم 19.33 افغانی
1 تومان 1.200 افغانی
1 کلدار 255 افغانی
1 هندی 820.50 افغانی

روزنامه های کابل

دوازدهمین کنفرانس بین المللی شاروالان راه ابریشم

دوازدهمین کنفرانس بین المللی شاروالان راه ابریشم به همکاری شاروالی کابل

 دوازدهمین نشست شاروالان راه ابریشم، قبل از ظهر روز جمعه 28 میزان سال روان، با سخنرانی محمد اشرف غنی رئیس جمهور اسلامی افغانستان در ارگ برگزار گردید.
در این مراسم رئیس جمهورکشور، به ارتباط اهمیت راه ابریشم صحبت نموده خطاب به شاروال های راه ابریشم گفت: آمدن تان به افغانستان، پیام ثبات و اعتماد را به شهروندان ما به همراه دارد و خوش بینی ها را نسبت به آیندۀ مرفه بیشتر می سازد.
رئیس جمهور کشور با اشاره به جایگاه گذشتۀ آسیا در تاریخ، اظهار امیدواری نمود که با تلاش های مشترک منطقوی، تا 20 سال آینده، تمدن آسیا از مفکوره به یک براعظم اقتصادی مبدل خواهد شد.
رئیس جمهور غنی علاوه کرد که با احیای مسیرهای ابریشم و لاجورد به مثابۀ شبکه های ارتباطی، تحرک انکشافی و توسعه یی میان کشور های منطقه افزایش خواهد یافت و افغانستان هیچ گاه در انزوا نبوده و همواره در ارتباط با کشورها قرار داشته است
رئیس جمهور افزود که باید شبکه های شهروند محور ایجاد گردد تا مردم خود را در تفکر و پلان های شهر سازی ببینند. وی با بیان این مطلب که افغانستان چهارراه آسیا بوده گفت که، ایجاد یک چهارراه منطقوی، به چهارراه دیگر، خطر نیست بلکه یک فرصت است.
رئیس جمهور محمد اشرف غنی تصریح کرد که 60 فیصد مردم قریه جات افغانستان از گذشته ها بنا به مهاجرت ها، با دنیا در ارتباط بوده اند و باید موقف تمدنی و جایگاه اصلی افغانستان به لحاظ جغرافیایی احیا گردد.
رئیس جمهور کشور، اهمیت پلان گذاری های موفق را بر شمرده گفت که نوع پلان های شهری با توجه به امکانات و درک شرایط باید تغییرکند و هدف در پلان های شهری، تامین زندگی مرفه به شهروندان می باشد.
رئیس جمهور ایجاد شبکۀ شاروالان منطقه را در تبادل تجارب، یک نیازاساسی دانست و بر شکل گیری شبکۀ شاروالان کشور تاکید کرده گفت که شاروال ها ممثل صدای شهروندان اند و به خاطر تشریک دیدگاه ها این شبکه باید منسجم گردد.
رئیس جمهور غنی ابراز امیدواری کرد که نشست راه ابریشم به گونۀ بین المللی برگزار شود واین چنین گفتمان ها را بر گسترش همکاری های ترانزیتی و تبادل دیدگاه های شاروالان مفید خواند.
رئیس جمهور ایجاد تحرک شهری را بالای تحرک اقتصادی و انکشافی مهم عنوان کرده گفت که نقش شهروندان، نهادها و سکتور خصوصی در این نهاد ها موثر می باشد. وی افزود که در ختم نشست شاروالان راه ابریشم، طرح های کوتاه مدت، میان مدت و طویل المدت ارایه شود.
در این نشست داکتر محمد همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور در امور زیربنا ها، سید سعادت منصور نادری وزیرشهر سازي، پوهنیارعبدالله حبیب زی سرپرست شاروالی کابل و داکتر کواک یونگ هون رئیس مجمع شهروندان جهان هریک باالنوبه صحبت نمودند.
سخنرانان پیرامون اهمیت تاریخی، اقتصادی و فرهنگی راه ابریشم و نیز جایگاه افغانستان در این مسیر صحبت نموده، راه ابریشم را در تقویت همکاری های ترانزیتی، تجارتی و توسعۀ منطقوی مهم خواندند.
گفتنیست، سرپرست شاروالی کابل که در سال گذشته در یازدهمین نشست راه ابریشم در شهر قزوین کشور ایران برگزار گردیده بود اشتراک ورزید بود و در آن نشست قرعۀ میزبانی دوازهمین نشست به نام شهر کابل پایتخت کشور رقم خورد و این نشست به میزبانی شاروالی کابل به مدت دو روز در شهر کابل برگزار گردید که در آن کابل به عنوان نقطۀ اتصال این مسیر تاریخی ( راه ابریشم ) شناخته شد .