وضعیت هوای کابل

لیست پرواز ها

اوقات شرعی کابل

اذان صبح 3:28 ق-ظ
طلوع آفتاب 5:01 ق-ظ
اذان ظهر 12:35 ب-ظ
اذان عصر 4:36 ب-ظ
اذان مغرب 6:43 ب-ظ
اذان خفتن 7:14 ب-ظ

نرخ اسعار امروز

1 دالر 87.4750 افغانی
1 یورو 92.2200 افغانی
1 درهم 23.8250 افغانی
1 تومان 0.0028 افغانی
1 کلدار 0.3575 افغانی
1 هندی 1.0263 افغانی

روزنامه های کابل

تپه مرنجان؛ قبر پادشاهان و مکانی برای گدی پران بازی

تپه ی مرنجان در سه کیلومتری در حاشیه شرقی شهر کابل، جوار چمن حضوری واقع شده است. سرک عمومی کابل و ننگرهار از کنار این تپه عبور میکند. تپه ی مرنجان یکی از مناطق مشهور، زیبا و مرتفع شهر کابل به حساب می آید که تقریبآ صد جریب زمین را در بر گرفته است. روی این تپه انواع درخت های کوچک و کلان از قبیل چنار و ناجو به چشم می خورد که زیبایی تپه را دو چندان ساخته است.
مقبره محمد نادرشاه و ظاهر شاه، این پدر و پسر نیز در این تپه موقعیت دارد. یک بخش کلان آن را گورستان بزرگی تشکیل می دهد که شهدای زیادی از آن زمان های مختلف در آن دفن می باشند. تپه ی مرنجان به نام تپه ی نادرخان و تپه ی شهدا نیز مشهور است.
در باره وجه تسمیه ی آن داستان های گوناگونی نقل شده است. بر اساس داستان های فولکور این تپه را بخاطر مرنجان می گویند که در زمان های گذشته جادوگری به نام " مرنجان " در این مکان زندگی می کرد که پول و ثروت فراوانی داشت. از قضا طلسم او می شکند و تمام دارایی افسانوی او مبدل به تپه ی خاک می گردد.
روایتی دیگری هم است که قبل از اسلام در کابل پادشاهی حکومت می کرد که تنها یک دختر زیبا داشت. در دربار این پادشاه، جادوگری به نام مرنجان نیز زندگی می کرد. این جادوگر، عاشق دختر پادشاه بود و می خواست که با او ازدواج کند اما به خاطر داشتن چهره زشت و وحشتناک دختر شاه از ازدواج با او امتناع می کرد.
روزی خبر رسید که سپاه اسلام بر کابل حمله کرده است و صد ها نفر را در حومه کابل به قتل رسانیده است. همچنان پادشاه از مرنجان کمک خواست. مرنجان گفت که به شرطی کمک می کند که دخترش را به ازدواج او در آورد. پادشاه شرط او را قبول کرد. مرنجان در صحنه جنگ رفت و مشت خاکی بر سپاه اسلام پاشید و همه ی آن ها نابود شد. سپس آن ها را آوردند و در زیر تپه خاکی دفن کردند. بعد ها این تپه به نام مرنجان نامیده شد.
تپه ی مرنجان برعلاوه ی اینکه مکانی برای قبر پادشاهان، شهدا و میله گاه برای شهروندان کابل می باسد، یک مکان تفریحی نیز است. در سال 1933 این تپه با داشتن آثار تاریخی و فرهنگیف کاوشگران فرانسوی را به خود جلب کرد. آن ها توانستند که دو معبد بودایی را در آنجا کشف کنند که قدامت آنها به قرن 2-3 میلادی در عصر کوشانیان می رسید. بعد از کاوشگران افغانی نیز آثار زیادی ز قبیل سفال ها، مجسمه ها و مسکوکات را کشف کردند که بعضی از آثار در موزیم ملی افغانستان نگهداری می شود.
یکی از سرگرمی های شهروندان کابل، گدی پران بازی می باشد و از صد سال به این سو این بازی در میان شهروندان کابل رواج پیدا کرده است. تپه ی مرنجان به خاطر داشتن موقعیت شمال دار و بادی، در ایام روز های رخصتی، عید  ها، جشن ها و روز های جمعه صد ها گدی پران باز بر فراز این تپه گرد هم می آیند و کاغذ پران بازی می کنند.
لطیف 36 ساله و راننده ی موتر می باشد. او همراه دوستانش به تپه ی مرنجان آمده است. در فراز تپه با دوستانش ورق" قطعه " بازی میکند. او ده سال است در نزدیکی این تپه زندگی میکند و روز های جمعه با دوستانش برای تفریح در این تپه می آید.
تپه ی مرنجان هر چند که یک مکان تفریحی و تاریخی می باشد. اما این تپه همچنان وحشی باقی مانده است. درختان همیشه بهار از سختی شان برفراز این تپه، سبز باقی مانده است. این تپه نیاز به کار های فراوان دارد تا یک تفریح گاه معیاری برای شهروندان شود.